JAKI REJESTRATOR WYBRAĆ? A MOŻE UŻYĆ KAMERY IP Z ZAPISEM NA SD?

Tytułem wstępu może odpowiedzmy sobie na pytanie, po co w ogóle rejestrator w systemie monitoringu? Teoretycznie odpowiedź jest oczywista – system telewizji przemysłowej (CCTV) ma sens właściwie tylko wtedy, gdy rejestruje obraz. W innym przypadku nie będziemy mieli możliwości obejrzenia ewentualnego zdarzenia. Drugą sprawą jest to, że nawet, gdy kogoś posadzimy przed monitorem aby wpatrywał się w ekran i wyłapywał niepożądane zdarzenia to takie rozwiązanie jest zawodne. Stróż może czegoś nie zauważyć, zdekoncentrować się czy po prostu… zasnąć. Dodatkowo, większość systemów nie jest nadzorowanych lub są nadzorowane wyłącznie w ciągu dnia pracy. Dzięki funkcjonalności rejestratorów możliwe jest wykrywanie ruchu, tworzenie stref zabronionych czy wykrywanie zniknięcia obiektu. W efekcie system monitoringu nie tylko wspomaga osoby stróżujące, ale w dużej mierze jest autonomiczny. Drugą funkcją rejestratorów jest zbieranie obrazu z wielu kamer i wyświetlanie ich razem w spójny sposób.    Oczywiście możliwe jest łatwe i szybkie przełączanie się na obraz z kamery wybranej przez użytkownika.

Przejdźmy zatem do drugiego pytania –  jaki rejestrator wybrać? Przy wyborze rejestratora należy wziąć pod uwagę:

 • Wybrany system – rejestratora AHD nie połączymy z kamerami IP i odwrotnie, rejestratora IP nie połączymy z kamerami AHD. Istnieją jednak rejestratory hybrydowe łączące obie technologie.
 • Ilość obsługiwanych kanałów – musimy ustalić, z ilu kamer będziemy chcieli oglądać i rejestrować obraz. Warto też wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę systemu w przyszłości.
 • Obsługiwaną rozdzielczość – rejestrator nie powinien limitować kamer zarówno od strony rozdzielczości, jak i ilości klatek. Nie ma sensu kupować bardzo dobrych kamer, gdy rejestrator nie będzie w stanie zarejestrować obrazu bez utraty jakości. Specyfikację rejestratorów należy czytać bardzo dokładnie; najczęściej rozdzielczość i ilość klatek per kanał zmieniają się w zależności od ilości podłączonych kamer.
 • Oczekiwania w stosunku do tzw. analityki obrazu (ang. Video analytics) - większość rejestratorów potrafi wykrywać ruch (lub interpretować informację z kamer o wykryciu ruchu) oraz maskować fragmenty obrazu tak, aby nie były rejestrowane. Jeśli potrzebna jest bardziej zaawansowana analiza, jak:  liczenie osób wchodzących/wychodzących, rozpoznawanie twarzy czy wykrywanie przedmiotów w strefach zakazanych, należy dobrać odpowiednie urządzenie pod kątem tych funkcjonalności.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy potrzebuje rejestratora tworząc mały system monitoringu, składający się z jednej czy dwóch kamer. Część kamer IP dysponuje slotem na kartę SD i potrafi zapisywać na niej obraz.

W niektórych przypadkach da się taką kamerę skonfigurować tak, by pobierała obraz z kolejnej kamery i również go zapisywała. Teoretycznie dzięki temu uzyskujemy funkcjonalność mini rejestratora. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?


Instalacja karty SD

Zalety:

 1. Nie potrzebujemy rejestratora – odpada koszt zakupu rejestratora i dysków.
 2. Nie zajmujemy dodatkowego miejsca.
 3. Oszczędzamy prąd.

Wady:

 1. Nagrania narażone są na kradzież – kamery nie schowany w niedostępnym miejscu bo musi ona rejestrować obraz.
 2. Karty SD mają małą pojemność w stosunku do dysków – przekłada się to na krótki czas zapisu.
 3. Zazwyczaj funkcjonalność rejestratora w kamerach jest ograniczona.
 4. W przypadku, gdy chcemy mieć podgląd z kamery na dużym monitorze potrzebujemy do tego komputera.

Na pytanie czy kamera z kartą SD może zastąpić rejestrator każdy musi odpowiedzieć sobie sam, rozważając wady i zalety takiego rozwiązania. W naszej opinii, tego typu zastosowania mogą być wykorzystywane tylko w małych domowych systemach i tylko wewnętrznych. Mogą służyć bardziej do podglądu tego co dzieje się w domu lub mieszkaniu niż służyć jako prawdziwy system bezpieczeństwa.