JAK ZROBIĆ MONITORING W DOMU?

Jeszcze do niedawna montaż monitoringu był domeną wyłącznie specjalistycznych firm zajmujących się telewizją przemysłową, zwaną też CCTV lub telewizją dozorową. Wynikało to z tego, że sprzęt był stosunkowo drogi a montaż i instalacja kamer skomplikowana. Czasy się jednak zmieniają i korzystając z naszych produktów sam możesz zrobić monitoring domu, mieszkania czy firmy. Dzięki naszym poradnikom zdecydujesz o rodzaju systemu, który będzie odpowiedni do twoich potrzeb oraz dobierzesz kamery i rejestrator. Pokażemy też, jak w prosty sposób dokonać montażu kamer i je skonfigurować.  Dowiesz się również, w jaki sposób możesz je zasilić, nie wzywając do pomocy elektryka!

1. Kamery IP czy AHD? Wybór systemu do monitoringu domu

Aktualnie na rynku dominują dwa konkurencyjne (w pewnym zakresie) rozwiązania do monitoringu domu, mieszkania czy firmy. Pierwszym z nich jest system AHD, czyli Analog HD.  Wywodzi się on ze starszych standardów analogowych, ale umożliwia rejestrację obrazu w rozdzielczości Full HD, czyli 1080 punktów w pionie. Dokładnie takiej, w jakiej pracuje większość telewizorów w naszych domach. Drugim rozwiązaniem są kamery IP wraz z rejestratorami NVR. Kamery te dostępne są w szerokim spektrum rozdzielczości, począwszy od kamer z matrycami 2MP  - w górę. W zależności od zasobności budżetu, możemy zainstalować kamery o rozdzielczości od 1080p aż do 4K i więcej.

Więcej dowiesz się w poradniku: Kamery IP czy AHD? Wybór systemu do monitoringu domu

2. Jaki rejestrator wybrać? A może użyć kamery IP z zapisem na SD?

Przy wyborze rejestratora należy wziąć pod uwagę:

  • Wybrany system – rejestratora AHD nie połączymy z kamerami IP i odwrotnie, rejestratora IP nie połączymy z kamerami AHD. Istnieją jednak rejestratory hybrydowe łączące obie technologie.
  • Ilość obsługiwanych kanałów – musimy ustalić, z ilu kamer będziemy chcieli oglądać i rejestrować obraz. Warto też wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę systemu w przyszłości.
  • Obsługiwaną rozdzielczość – rejestrator nie powinien limitować kamer zarówno od strony rozdzielczości, jak i ilości klatek. Nie ma sensu kupować bardzo dobrych kamer, gdy rejestrator nie będzie w stanie zarejestrować obrazu bez utraty jakości. Specyfikację rejestratorów należy czytać bardzo dokładnie; najczęściej rozdzielczość i ilość klatek per kanał zmieniają się w zależności od ilości podłączonych kamer.
  • Oczekiwania w stosunku do tzw. analityki obrazu (ang. Video analytics) - większość rejestratorów potrafi wykrywać ruch (lub interpretować informację z kamer o wykryciu ruchu) oraz maskować fragmenty obrazu tak, aby nie były rejestrowane. Jeśli potrzebna jest bardziej zaawansowana analiza, jak:  liczenie osób wchodzących/wychodzących, rozpoznawanie twarzy czy wykrywanie przedmiotów w strefach zakazanych, należy dobrać odpowiednie urządzenie pod kątem tych funkcjonalności.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy potrzebuje rejestratora tworząc mały system monitoringu, składający się z jednej czy dwóch kamer. Część kamer IP dysponuje slotem na kartę SD i potrafi zapisywać na niej obraz.

W niektórych przypadkach da się taką kamerę skonfigurować tak, by pobierała obraz z kolejnej kamery i również go zapisywała. Teoretycznie dzięki temu uzyskujemy funkcjonalność mini rejestratora.

Więcej dowiesz się w poradniku: Jaki rejestrator wybrać? A może użyć kamery IP z zapisem na SD?

3. Dobór kamer

Musimy sobie odpowiedzieć: czy kamery mają być zamontowane na zewnątrz budynku czy wewnątrz? Czy mają cały czas ‘patrzeć’ w to samo miejsce, czy może jednak chcemy nimi sterować?  Jaki obszar ma być widoczny na zarejestrowanym filmie?  Priorytetem jest to, co chcemy osiągnąć i aby ten cel osiągnąć dobieramy kamery (niezależnie od tego, czy to kamery IP czy AHD) o określonych parametrach. Po lekturze naszego poradnika z pewnością będziesz wiedzieć, jaką kamerę IP czy AHD kupić, aby spełniała stawiane przed nią zadania. 

Więcej dowiesz się w poradniku: Dobór kamer

4. Jak rozmieścić kamery? Jak je podłączyć? Jakie wybrać zasilanie?

Kwestia rozmieszczenia kamer nie jest właściwie kwestią techniczną, jest to bardziej decyzja z zakresu polityki bezpieczeństwa. Musimy zastanowić się, co chcemy monitorować, na ile istotne jest pokrycie wizją otoczenia budynku i w jakim zakresie, na które fragmenty chcemy mieć szczególną uwagę. A także, czy chcemy mieć możliwość dokonywania przybliżeń oraz śledzenia obiektów.  Przy planowaniu rozmieszczenia należy również wziąć pod uwagę odległość od elementów, które chcemy monitorować.  Obiekt znajdujący się w kącie widzenia kamer, ale umieszczony zbyt daleko od niej, nie będzie czytelny –  jeśli nie będziemy dysponowali kamerą z odpowiednim zoomem optycznym. Należy pamiętać, że kamery z funkcją PTZ nie zawsze są w stanie zarejestrować krótkotrwałe zdarzenie. Zbyt długa ścieżka patrolu oraz brak analityki spowoduje możliwość uniknięcia zarejestrowania przez kamerę.

Jeśli chodzi o podłączenie to jest ono konsekwencją wyboru systemu. Kamery IP możemy włączyć do już istniejącej sieci LAN bezpośrednio, natomiast kamery AHD będą wymagały osobnego okablowania lub możemy wykorzystać okablowanie sieci LAN w formie skrętki. Musi być ono jednak wyizolowane od pozostałej części sieci.   W przypadku wykorzystania skrętki do podłączenia kamer konieczne jest użycie tzw. Balunów, które pozwolą na odpowiednie przetworzenie sygnału oraz zapewnią fizyczną konwersję ze złącza BNC (używanego przez kamery) do złącza RJ-45 (używanego w sieciach LAN).

Więcej dowiesz się w poradniku: Jak rozmieścić kamery? Jak je podłączyć? Jakie wybrać zasilanie?

5. Konfiguracja sprzętu

Niezależnie od tego, czy budujemy system monitoringu IP, czy AHD – centralnym urządzeniem jest rejestrator i to jego konfigurujemy. W większości systemów pochodzących od tego samego dostawcy nie ma potrzeby dokonywania zmian na poziomie kamer. W przypadku systemów mieszanych, w których współpracują elementy wielu marek, konieczne może być skorzystanie z wbudowanych systemów konfiguracji kamer.   Odnosząc to do systemów IP, należy najpierw zadbać o poprawne pobieranie adresu IP przez kamerę, a następnie zalogować się do jej interfejsu i wprowadzić wymagane zmiany.  Większość kamer AHD nie potrzebuje zmiany ustawień. Część kamer AHD posiada jednak zamontowany na kablu mały manipulator, który to umożliwia uruchomienie menu ekranowego i wybranie odpowiednich opcji.  Generalnie, konfiguracja z poziomu kamer sprowadza się zazwyczaj do zestawienia połączenia z rejestratorem, a reszta ustawień wprowadzana jest z jego poziomu.  W rejestratorze ustawiamy jakość i sposób rejestracji video, w tym: terminarz, powiadomienia mailowe, alarmy itd. 
Konfiguracji rejestratora można dokonać na dwa sposoby – bezpośrednio, podłączając do niego klawiaturę, mysz i monitor lub zdalnie (poprzez sieć), korzystając z wbudowanego w niego interfejsu www. W przypadku konfiguracji przez sieć niezbędne jest zapewnienie właściwego adresu IP, zgodnego z adresacją naszej sieci. W związku z tym, konieczne może być wstępne podłączenie monitora i klawiatury z myszą aby skonfigurować tenże adres.

6. Podgląd kamer przez Internet oraz lokalny

Dostęp do obrazu z kamer sprowadza się tak naprawdę do dostępu do rejestratora. W związku z tym obraz możemy oglądać:

  • Lokalnie – na podłączonym do rejestratora monitorze.
  • Poprzez sieć LAN – na komputerze lub smartfonie podłączonym do sieci LAN (choćby domowego routera).
  • Poprzez Internet – praktycznie z dowolnego miejsca na świecie zapewniającego odpowiednią prędkość dostępu do sieci.

W przypadku, gdy chcemy mieć dostęp do obrazu z rejestratora poprzez Internet należy pamiętać żeby dysponować łączem internetowym o odpowiednio dużej prędkości wysyłania danych. Większość dostawców Internetu głośno reklamuje swoje łącza jako bardzo szybkie, podając prędkość pobierania, gdy równocześnie prędkość wysyłania jest bardzo niska.

7. Koszty budowy systemu – porównanie.

Spróbujmy podsumować koszt budowy systemu z ośmioma kamerami w jakości full HD w technologiach: IP oraz AHD. W każdym z przypadków użyjemy kamer w tego samego typu obudowach, zapewniających obraz podobnej klasy. Oba rozwiązania zakładają użycie zasilania centralnego i okablowania przy pomocy skrętki komputerowej. W kosztorysie nie uwzględniamy kosztu zakupu dysków twardych – są one niezależne od wybranego systemu. Ceny to orientacyjne detaliczne ceny brutto z dnia 15.11.2018

Porównanie schematów obu systemów:

  IP Koszt AHD Koszt
Rejestrator NVRHD-1HDD-9CH 399,0 DVR-1080P-081-1 499,0
Kamery 8xIPEB-2MP-36-1 1519,2 8xAHB-E1080-363-1 711,2
Okablowanie 305m CLA04-UC5E
16xwtyk RJ-45
350,0 305m CLA04-UC5E
8xBAL1VP-D-kit
16xwtyk RJ-45
565,0
Zasilanie FEPS-1908 339,0 8xPA12V1.5A 87,2
Razem   2607,2   1862,4

Różnica cenowa pomiędzy oboma rozwiązaniami jest dość znacząca – rozwiązanie oparte na kamerach IP jest około 40% droższe. Przekłada się to na kwotę ok. 750pln co pozwoli na przykład na wyposażenie rejestratora w pojemniejszy dysk twardy.

Oczywiście, oba systemy posiadają wady i zalety, co wynika z naszej wcześniejszej analizy. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być oparty nie tylko o przesłanki cenowe, ale również inne ważne elementy.  Na przykład: wykorzystanie istniejącego okablowania, czy np. odległości pomiędzy kamerami i rejestratorem, perspektywa rozbudowy systemu w przyszłości.